Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více OK

To nejlepší z designové tvorby
22.02.2018
Autor Daniela Samcová

"Má tvorba je založená na vášni"

Daniela Šindelková je mladá oděvní návrhářka z Brna a od roku 2016 se specializuje na výrobu rolovacích batohů.

Danielo, můžete nám představit svoji tvorbu?

Má tvorba je založená na vášni. Již od dětství mě bavilo tvoření, od malby přes studium výroby obuvi a galanterie, až po samotné šití. Zatím jsem se nejvíce posunula v šití městských batohů, ale chci se více zaměřit na šití oděvů, a to hlavně metodou upcyklace.

 

Jakou jste vystudovala školu a jak škola splnila vaše očekávání?

Vystudovala jsem bakaláře na filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Na tento obor jsem přestoupila z oboru informatiky ve Zlíně jen kvůli uměleckým směrům, na které se tento obor zaměřuje. Daleko více mi ovšem dala střední škola, kde jsem se díky praktické výuce naučila mnohem více. Vím, jak důležité jsou pro konečný výsledek šablony a rozvržení jednotlivých postupů.

 

Máte za sebou nějakou zahraniční stáž? Jak byste porovnala studium u nás a v zahraničí?

Zkušenosti ze zahraniční stáže nebo studia zatím nemám. Ovšem vycestovat za prací mě velice láká a budu se snažit pohybovat v okolí místních podnikatelů v oboru umění a móda.

 

Chystáte rozšířit nabídku i o jiné produkty?

Líbí se mi, že se v České republice velice rychle rozšiřuje pojem jako udržitelná móda, lokální tvorba a recyklace. Jak jsem již zmínila, chtěla bych rozšířit mé portfolio o oděvy. V roce 2017 jsem vytvořila upcyklovanou kolekci pro brněnský event Malá noc módy a několik let spolupracuji na módních přehlídkách i pro festival Prototyp.

 

Máte svoji dílnu, nebo zadáváte výrobu někomu jinému?

Všechna tvorba vzniká u mě doma, kde šiji pouze já. Mým snem je mít vlastní vybavený ateliér, ale ani do budoucna neuvažuji o přeložení výroby švadlenám do větších dílen. Líbí se mi, že je každý batoh autentický a každý malinko odlišný a za výsledný produkt jsem zodpovědná já sama.

 

Jaký je proces výběru materiálů?

Vzhledem k tomu, že ze začátku jsem šila batohy jen na zakázku, byla na prvním místě přání budoucích majitelů. Kvalita je zásadní, tento styl batohů je hlavně praktický doplněk a musí vydržet různé počasí i větší zátěž. Proto jsem se dokázala přizpůsobit různým barevným kombinacím, což znamená i různá složení materiálu. V oděvu je to něco jiného. Je pro mě výzvou přešít z kusu oblečení, který ze svého šatníku někdo vyřadil, něco naprosto odlišného, líbivého a znovu nositelného. Vyřazené oblečení od mých kamarádů (nebo spíše jejich maminek), z dobročinných obchodů, jsou pro mě nejoblíbenější materiály, se kterými mohu dále pracovat.

 

Na design rolltopů jste použila motiv malířky Magdaleny Sevcik, připravujete spolupráci s dalšími umělci?

Když se mi do rukou dostala látka s potiskem Magdiných obrazů, byla jsem nadšená. Hned se mi vybavily malby mých dalších oblíbených umělců, se kterými by byla spolupráce neméně zajímavá, takže se tomu ani trochu nebráním.

Působíte v Brně, co byste doporučila k návštěvě, jaké jsou nové zajímavé adresy a co se vlastně děje u vás nového?

Pomalu se připravuji na projekty, které Brno nabídne a na kterých se budu moci aktivně podílet. Brno je koncentrací skvělých podniků, vzdělávacích akcí nebo třeba umění. Každý měsíc se na Zelném trhu pořádá Dobrá karma, pravidelně také bazar oblečení a doplňků Hadrárna nebo Mint Market. Otevírají se zde také menší podniky, které nabízí dlouhodobě místo k prodeji a prezentaci lokálním tvůrcům jako je Veget na Kounicově, nově otevřený mini obchůdek Jetu Milo, v lokální tvorbě ožívá ulice Pekařská i Veveří. A samozřejmě spousta dobré kávy.

 

Jaké máte plány do budoucna?

Posunout můj koníček k něčemu, co bude přinášet radost mně i dalším lidem a zároveň také obživu. Cestovat a poznávat lokální tvůrce a jejich příběhy.

 

Děkuju za rozhovor a přeju hodně úspěchů!

Já děkuji, ať se vám daří!

 

Další články