Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více OK

To nejlepší z designové tvorby
10.01.2018
Autor Daniela Samcová

Móda se slovanskou tradicí - Bohemian Tailors

Za značkou Bohemian Tailors stojí módní návrhářka Lucie Václavová, která je ve své tvorbě propagátorkou ženskosti a tradice.

Svoji tvorbu představujete jako „ženské šaty inspirované slovanskou tradicí“, co přesně myslíte tou slovanskou tradicí?

Slovanskou tradicí myslím svoje kořeny. Inspiraci, kterou jsem si přinesla z dětství, z prázdnin a víkendů u babičky na venkově, kde jsem to měla moc ráda. Není náhoda, že jsem jako lokaci pro focení první kolekce vybrala jetelové pole, které je vedle vesnice, kde babička bydlela. Mívali jsme tam takové to typické stavení s lidově barokním štítem, hospodářství se zvířaty, pole a já jsem tam na zahradě měla svůj malý domek s vyřezávanou almarou a kamny. Prababička mi tam udělala závěsy a ubrusy z růžového kanafasu, které modře obháčkovala. Byla to krása. Teď mě úplně mrzí, že jsem si je neschovala. Po prababičce jsem také zdědila několik krojů (Mařenek) a různých vyšívaných zástěr, šatů atd. Ráda je občas vytáhnu z krabice a zkoumám, jak se dříve šilo…Nebyl žádný overlock (nástroj na začišťování okrajů) nebo třeba ani zipy. Okraje se začišťovaly ručně a místo zipu se použily třeba knoflíky. Věci se také nevyhazovaly, dokud nebyly úplně obnošené. Zašívalo se a vyspravovalo. V té době také nikdo neznal polyester, ze kterého nyní bohužel vzniká většina mainstreamové konfekční produkce. Lidé už skoro ani jiné materiály neznají a to je škoda.

Jaká byla vaše cesta k módě a k návrhářství?

To je dobrá otázka :) Jedním slovem bych řekla, že KLIKATÁ. Jsem původně vystudovaná inženýrka ekonomie z fakulty Mezinárodních vztahů VŠE. Po studiu jsem se oboru i několik let věnovala a působila jsem v mezinárodním obchodě a diplomacii. Byla to zajímavá zkušenost, která mi určitě hodně dala hlavně z hlediska jednání s lidmi a tréninku sebekázně :) Začínala jsem jako samouk, vždycky jsem pletla, háčkovala a vyšívala. Postupně jsem přidala i šití.  Asi před dvěma lety jsem začala navštěvovat Institut módní tvorby a kurzy pod vedením skvělé návrhářky Dity Petrusové Filipové, které je úžasný profesionál a dříč. Strašně moc mě toho naučila. Každopádně nadšení pro návrhářství a učení se nových věci v sobě nezapřu ani teď. Momentálně jsem v Londýně, kam jsme se odstěhovali s manželem před necelým měsícem a chystám se na stáže u místních návrhářů a další studium. Hrozně se těším, ale víc zatím neprozradím, protože jsem pověrčivá :)

Když jste se rozhodovala, jakou školu budete studovat, měla jste hned jasno?

Dovolila bych si na tuto otázku odpovědět trochu jinak. Ačkoliv jsem se stala návrhářkou, což byl můj tajný sen, tak mne moje původní zaměření bavilo a určitě není špatné si projít korporátními pozicemi a naučit se managementu nejenom vlastnímu, ale i lidí okolo. Do podnikání se to hodí a v kreativním oboru, to platí dvojnásob. Kreativec si musí na deadliny dbát velmi důsledně a pokud k tomu řídíte několik švadlen, staráte se o malé dítě a budujete značku, je to “sakra” práce. Každopádně mne velmi těší, že se mi podařilo vše propojit.

Co byste poradila mladým dívkám, které by se rády věnovaly profesionálně módě (ať už návrhářství, nebo stylingu)?

Ať do toho jdou naplno s energií. Která je mladým lidem vlastní, a nebojí se zkoušet nové věci. Svět je plný úžasných příležitostí a zkušeností pro mladé, nadšené, kreativní a talentované lidi.

Jak byste charakterizovala svoje zákaznice?

Jako sebevědomé ženy s vytříbeným vkusem pro módu. Jako ženy, které chtějí mít originální, dobře padnoucí a zpracované oblečení s jasným původem. U nás víte, kdo ušil Vaše šaty, často se potkáte i s paní krejčovou u mne v ateliéru. Také máte možnost si vybrat látku nebo na základě návrhů diskutovat nad tím, jak by měl finální model vypadat nebo to naopak nechat na mě a pak se radovat z toho, jak Vám to sluší a všichni Vám šaty chválí.

Když porovnáte módu ulice v Čechách a venku, jsou ještě nějaké rozdíly?

Rozdíly vidím, samozřejmě. Mě jsou kromě kanafasu sympatické i výrazné barvy, květinové vzory a krajky. Pocitově mě to vkusem táhne na Jih. Líbí se mi, ale jak se oblékají mladé Jižanky. Naopak v kategorii 40+ velmi obdivuji Londýňanky a Pařížanky, je to nádhera jak tyto ženy dokáží pracovat se svým potenciálem. V Čechách v návrhářských kolekcích vnímám spíše tendence směřující k minimalismu a různým neortodoxním střihovým řešením.

Kde si vybíráte materiály, látky pro své kolekce?

V Čechách, Německu, Paříži, Itálii a Francii. Nedávno jsem pro novou kolekci také objednávala několik rolí látek ve Spojených státech.

Navštěvujete pravidelně nějaké veletrhy, přehlídky u nás nebo ve světě?

Ano, navštěvuji. Naposledy jsem byla v Německu.

Jsou nějaké zajímavé módní akce u nás, které ještě nejsou třeba tak známé a doporučila byste je?

Líbí se mi Fashion Talks, které pořádá Olo Křížová z Czech Fashion Council.

Jaké návrháře u nás sledujete a jsou vám svojí tvorbou blízcí?

Z českých návrhářů mám moc ráda Zuzanu Kubíčkovou, Jiřího Kalfaře nebo také Lay Sedlákovou. Ze zahraničních se snažím sledovat všechny kolekce, které vychází z pařížských domů vysoké krejčoviny. Z historických zdrojů velice obdivuji originálního Balenciagu.

A jeden velký sen módní návrhářky na závěr?

Ráda bych využila příležitostí v Londýně a přivezla domů co největší množství novinek ať už v pracovních postupech, střizích nebo i materiálech.

Děkuju za rozhovor a ať se daří!

Chtěla bych Vám moc poděkovat za rozhovor a za platformu ArtBe, která sdružuje mnoho zajímavých značek. Je úžasné, jak jsou lidé v České republice a na Slovensku kreativní a jaké krásné věci vymyslí.

Další články