Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více OK

To nejlepší z designové tvorby
20.11.2013
Autor Jakub Polánka

Nastassia Aleinikava

V nedávné době dokončila studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler. Dovolte, abychom Vám trochu přiblížili vynikající umělkyni a výbornou designérku šperků s citem pro řemeslo.

Nastassia se narodila v Bělorusku, kde také studovala střední školu designu. V Bělorusku se se svojí kamarádkou věnovala ve svém volném čase tvorbě šperku, pod značkou Tataga. Zatímco její kamarádka se rozhodla pro studium v Petrohradu, Nasťa se kvůli podmínkám, které panovaly na tamních univerzitách rozhodla studovat Češtinu v Praze. Slyšela totiž, že v České republice mají cizinci stejné podmínky jako zdejší obyvatelé.

V Praze se rozhodla zůstat a přihlásila se na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do atliéru K.O.V., pod vedením Evy Eisler. Momentálně tu žije již osmým rokem a ráda by zde již zůstala.

Během studia byla 2x nominována na cenu Czech Grand design, a to za kolekce Bobule a Lure. Bobule je kolekce drobných měděných broží, ve kterých je ukryt magnet a série váz a šperků, které jsou moc příjemné do ruky. Lure je kolekce, která vznikla ve spolupráci s její kamarádkou a spolužačkou Janjou Prokić. Jedná se o kolekci šperků, která navzdory současnému trendu není minimalistická, avšak nepůsobí zastarale, nýbrž velice moderně. Celá kolekce čerpá z přírodních až mystických motivů.

Mezi další její kolekce patří například: Architecture, zabývající se archetypem v architektuře zobrazené ve šperku, Bow and pearls- kolekce náušnic, náhrdelníků a prstýnků s perlami a motivem motýlka, nebo i brože Medals, kde autorka používá ikonografie ve šperku. Své studium zakončila diplomní prací nazvanou My Optic, ve které se věnovala ve šperku poměrně netradičním tématem- výrobou brýlí. Za tuto kolekci získala třetí místo v kategorii Objev roku, Preciosa Awards, Czech Grand Design 2013 a také cenu od Uměleckoprůmyslového muzea- Česká národní cena pro studenty designu, 2013.

Nastassia Aleinikava rozhodně patří mezi nejtalentovanější současné domácí výrobce šperku a my jsme nadšeni, že její výrobky také můžeme nabídnout na našich stránkách.

Jakub Polánka

Další články