Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více OK

To nejlepší z designové tvorby
19.06.2017
Autor Daniela Samcová

"POP – PAP vznikl z lásky ke knihám a papíru. Na českém trhu nám chyběly zajímavě řešené knihy, které by byly jedinečné nejen svými ilustracemi a textem, ale také zábavné svým zpracováním," říká ilustrátorka Marcela Konárková

 

Marcelo, představte nám POP - PAP..

POP – PAP vznikl z lásky ke knihám a papíru. Na českém trhu nám chyběly zajímavě řešené knihy, které by byly jedinečné nejen svými ilustracemi a textem, ale také zábavné svým zpracováním. Proto jsme se s kolegou tiskařem rozhodli založit POP – PAP a přinést českému čtenáři hravé knihy a výrobky z papíru.  Náš tým se brzy rozšířil o další výtvarníky, literáty, bývalé spolužáky, kamarády, kteří sdíleli myšlenku, umožnit mladším i starším čtenářům zábavu, interaktivitu, jedinečný zážitek ze čtení a společnou aktivitu s přáteli či rodinou.

Jaká je vaše zásadní kniha z dětství?

Asi Pohádky bratří Grimmů. Byla to velká kniha s barevnými ilustracemi a mnoha detaily, ve kterých se dalo stále něco objevovat.

Vzpomínám si, že jako malá jsem třeba vůbec neocenila krásné ilustrace Svolinského u Starých řeckých bájí a pověstí, měla jsem ráda realistické pojetí. Tak by mě zajímalo, jak se pro dětského čtenáře vybírá ta správná ilustrace?

Asi především záleží na tématu knihy a na ilustrátorově ztvárnění. V dnešní době převládá mix stylů a technik. Počítače nám umožňují nespočet variant a obrazového pojetí knihy. Já osobně preferuji realističtější ztvárnění, které nechává prostor i pro čtenářovu fantazii.

Pamatujete si okamžik, kdy jste si řekla, že byste chtěla „dělat“ knížky? Od nápadu, textu, ilustrace až po vydání?

Bylo to myslím hned na bakalářském studiu, kdy jsem vytvořila svou první autorskou knihu – pohádku pro děti „Botka a Lotka“ kterou jsem si sama napsala, nakreslila a svázala. Byla to pro mě zlomová práce, kdy jsem si představovala, že bych se knihám věnovala i ve svém profesním životě… K založení vlastního knižního studia však uběhl ještě dlouhý kus cesty.

Vaše kniha „Za“ využívá optické iluze, teď jsou knihy i hry s tímto „kouzlem“ poměrně rozšířené….

Sama jsem se nesetkala s mnoha knihami, které by byly takto řešeny… A dělá mi radost, když se dostane nějakému malému (i velkému) čtenáři do ruky a upřímně se nad ní baví.

Moc se mi líbí vaši Nápadníci, připravujete nějaké další verze? Třeba Nápadnice? 

Na „Nápadnice“ se nás ptalo už více lidí, takže časem asi vznikne i ženská alternativa.

Ilustrujete si knížky sami, nebo spolupracujete i s externími umělci? 

POP – PAP funguje vlastně jako nakladatelství, resp. knižní studio, kde jsme otevřeni novým spolupracím, ať už s ilustrátory, literáty, grafiky, apod. Naopak bych byla ráda, aby naše knihy a papírové výrobky byly co nejpestřejší.

Hledáte inspiraci, co se týká konceptu i grafiky, v zahraničí? Jezdíte vlastně na knižní veletrhy i mimo republiku?

Ano, zahraniční produkce mě dost ovlivňuje a inspiruje. Vždy když jedu někam mimo ČR, obcházím knihkupectví i galerijní obchody a nakupuji ve velkém vše co mi padne do oka… prostě nelze odolat. A na zahraniční knižní veletrhy se také chystáme – zatím tedy jako návštěvníci a snad brzy i jako účastníci…

Co si myslíte o úrovni současné české knižní tvorby?

Myslím si, že v poslední době má úroveň české knižní tvorby vzestupnou tendenci. Vzniká nemálo krásný knih a nakladatelství se postupně snaží více dbát na vizuální i obsahovou kvalitu knihy. Navíc máme mnoho šikovných mladých výtvarníků a literátů, kteří na tom mají také podíl.

Kam byste se chtěli jako studio dál vyvíjet?

Ráda bych nabídku POP – PAP produktů rozšiřovala a vytvořila širokou škálu knih a papírenských produktů, které budou jedinečné svým obsahem, ale také zpracováním.

A jeden velký knižní sen na závěr….:)

Aby naše POP – PAP tvorba umožnila čtenářům zažít jedinečné dobrodružství a zábavu s papírovou knihou! 

 

Děkuju za rozhovor a ať se daří!

Další články