Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více OK

To nejlepší z designové tvorby
14.01.2015
Autor Kristýna Holubová

Retart zo Slovenska

Retart je nezávislý slovenský label, který prezentuje současné umělce a jejich výtvarná díla přes funkční produkty. Retart propojuje umění s věcmi každodenní potřeby a dělá tak umění dostupné nejen pro galerie ale i pro běžné lidi. Na otázky odpovídá Matúš Kucharovič, zakladatel projektu Retart.

Retart zo Slovenska

Kde sídlí Retart a jak to vzniklo?

Název Retart se přenesl z mé předcházející street art "éry", kdy šlo hlavně o illegal plakáty, nálepky a stencily (šablony, pozn. red). Do regulérního labelu, který chtěl mít vyšší cíle než prezentovat sám sebe, jsem ho posunul později. Snažím se utvořit symbiózu produktového designu a výtvarného umění. Hledat novou formu kolaborace se začínajícími nebo etablovanými výtvarníky, jejichž práce si v globálním měřítku zasluhuje pozornost. Pevné sídlo, obchod anebo výrobu nemáme, takže se to stále mění a většinou se vše děje externě. Jinak momentálně fungujeme z Prahy

Kdo za Retart stojí?

Hlavně já (Matúš Kucharovič) jako zakladatel, product designer, art director, manager a prodejce:) Zároveň všichni zúčastnění umělci, které značka prezentuje a kteří s nám spolupracují. Velkou oporou mi je i moje přítelkyně.

Jak dlouho Retart funguje a jaký ma na Slovensku ohlas?

Jsou to asi 4 roky, co jsem vydal první peněženku Retart. Hned získala na designweeku cenu za nejlepší autorskou kolekci, od čehož jsem se odrazil. Značka se však rozvíjí, přetváří a posouvá do různých variant zatím v čistě produktové rovině. Každý rok přidávám nový produkt a sleduji reakce, které mě posouvají dál. V Československu máme zázemí a lidé nás registrují. Konexe se zahraničím se snažím rozšiřovat v rámci výstavně prodejních akcí. Produkty prodávám hlavně přes internet. Těší mě hlavně spolupráce s obchody na zajímavých místech jako Fuerteventura, Tokyo či Malta.

Jak vybíráte umělce?

Výběr nemá ustálenou formu, ale neustále sleduje vývoj v současné grafice, ilustraci, malbě, či jiné oblasti vizuální scény. Selekce je závislá hlavně od aktuálnosti děl a autorů samotných. Vybíráme většinou volná díla, které nejsou zatížené jinými vlivy a dokonale vystihují samotného autora a jeho rukopis.

Retart zo Slovenska

Na jaké kolaborace jsi nejvíce pyšný?

Asi na všechny, které sa podařilo dovést do úspešně zrealizovaného cíle.

Kdyby sis měl vysnít kohokoli, čí design bys chtěl použít?

Každou dosavadní spoluprácí se k tomu dostávám blíž:) Vysněného autora stále hledám, pátrám po něm.

Jsou umělci, které bys rád pro projekt získal, ale vyjádřili se odmítavě ve smyslu, že se nechtějí spojit s komercí?

Zaznamenávám převážně pozitivní reakce a umělci se této formě spolupráce nebrání. Je lepší rozlišovat na plusové a mínusové, než komerční a nekomerční.

Co plánuje Retart do budoucna?

Stále nové autorské kolekce a posun do jiných, než produktových sfér.

Je těžké se na Slovensku s takovýmto projektem prosadit? Dá se z toho uživit?

Určite, jako všude! Nejen na Slovensku je těžké dělat věci jinak, ale když je člověk dostatečně oduševnenlý, vidí, že to má smysl, tak ho to stále posouvá. Ja žiju Retart a stal se mou součástí.

Mám pocit, že Slováci jsou něčím progresivnější než Češi, máš na to svůj názor?) Třeba ve sledování trendů, viz časopis Pyré, Egreš, Dobrý trh, mladí vinaři atd...

Každá země má to svoje, v čem je top a jedinečná. Stačí si jen všímat pozitiva, zakládat věci na plusech a na nich stavět. Dá se to v mnohých oblastech. Myslím jen, že v poslední době si lidé konečně začínají uvědomovat, kde jsou ukryté hodnoty. Začínají se tak naplňovat nové koncepty, které tu doposud chyběly, anebo byly z našich zemí vykořeněné minulým režimem. Je to právě na naší generaci, aby rozvíjela a tvořila to, na co bude později hrdá.

Díky Matúš! Hodně štěstí s Retart!

Kristýna

Další články