Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více OK

To nejlepší z designové tvorby
31.08.2017
Autor Daniela Samcová

Šperky v minimalistickém stylu

Markéta Pospíšilová je autorkou minimalistických šperků, které představuje na ArtBe pod značkou OVÁ.

Jak vznikla značka OVÁ?
Vznik OVÁ byla docela dlouhá cesta, která vlastně stále trvá. Delší dobu mi v hlavě ležela touha věnovat se něčemu vlastnímu. Musela jsem si nejdřív ujasnit, co, jak a proč chci dělat.

Proč právě název OVÁ?
Hledala jsem název, který každá žena zná, používá a je její součástí. Stejně jako naše jméno nás identifikuje, tak jsou i šperky naší součástí.

Vaše špeky vyrábí chráněná dílna, jak jste se dostala k této spolupráci?
Snažila jsem se a snažím se stále vyrábět tak, aby proces výroby měl další smysl a hodnotu, než jen vytvořit nový produkt. Dílnu, s kterou od začátku spolupracuji, jsem si po dlouhém hledání a zkoušení našla sama. Lidí, přístupu i jejich práce si nesmírně vážím.

Kdy a jak se ve vás zrodila touha dělat šperky?
Neměla jsem šperk, který bych mohla nosit každý den, nepřestal mě bavit a hodil se ke mě. Tak jsem si zkusila vytvořit první prstýnek a začala si hrát s tvary.

Vyráběla jste si už jako malá třeba korálky? Já, si vzpomínám, jak jsem měla moduritové období a dělala jsem brože…ale pečením v troubě se tvar i barva trochu změnily, to bylo zklamání….
:D I já mám za sebou "korálkové období". Pamatuju, jak jsme na základce dělali náramky různých tvarů a barev a kšeftovali s nimi. Ty nejlepší stály i 20 Kč! :)

Co pro vás znamená šperk?
Šperk je pro mě součást mého já. Hrou, radostí a seberealizací.

Jaké šperky se vám líbí od českých tvůrců, ale i ze zahraničních?
Baví mě 3D šperky od Šárky Bosákové, Kristýny Malované, Elišky Lhotské, Tyformy, Vjemy, nebo třeba Geometrica.

Chystáte do budoucna kolekci opět v geometrickém, minimalistickém duchu, nebo vás oslovuje i něco organičtějšího?
S geometrií to mám rozdané. Baví mě ta hra s tvary. Ale nikdy neříkej nikdy...:)

Pracujete s plexisklem…láká vás i jiný materiál? 
Plexisklo mě svými vlastnostmi i limity zatím baví. Zkouším ho kombinovat s dalšími materiály a posunout ho trochu někam jinam.

Ve vaší kolekci jsem neviděla náramky, chystáte i ty zařadit do případné další kolekce?
Náramky jdou v logické návaznosti a hodně zákaznic se mě na ně ptalo. Já sama náramky nenosím, takže je to pro mě trochu výzva. Jsem s nimi ale už ve fázi zkoušení a testování. Snad budou brzo k dostání. :)

A jeden velký šperkařský sen na závěr….:)
Velkých snů se mi v poslední době podařilo splnit hodně, ať to jsou účasti na různých designových akcích, pozitivní feedback a zákaznice, které se vrací.
Momentálně se snažím proniknut i na Slovenskou půdu. A ráda bych se spojila s některou z mých oblíbených značek oblečení a vytvořila pro ně unikátní kolekci určenou přímo pro ně.

Děkuju za rozhovor a ať se daří!

Další články