Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více OK

To nejlepší z designové tvorby
15.06.2015
Autor Kristýna Holubová

Zahrada na niti

Lenku Hrubou znáte přes její neotřelý projekt kokedam a závěsných baněk s rostlinami - Zahrada na niti. Časem se tak vypracovala, že zvládne zavěsit na nit opravdu zajímavé květiny. S Lenkou jsme se potkali na Le Marketu v Mánesu a zeptali se na pozadí zavěšených krás!

Jak to se Zahradou na niti vlastně celé začalo?

Vystudovala jsem zahradní architekturu. Na gymnáziu jsem hledala pro svoje budoucí studium nějakou kombinaci přírody a umění, protože mě to vždycky táhlo k uměleckým oborům. Nikdy jsem si ale nepřipadala dostatečně talentovaná pro studium umění a svoje schopnosti jsem nikdy nerozvíjela natolik, abych se dostala na uměleckou školu. A pak jsem objevila obor zahradní architektura, v kterém by se mohl protnout můj zájem o přírodu a zároveň je to i svým způsobem umělecký obor.

 

Váš projekt Zahrada na niti je velmi umělecky ale i marketingově skvěle uchopen, to vás vedla tak škola?

Škola vůbec. Marketing si dělám sama, protože je to nutnost, nemůžu si dovolit za to někoho platit a zároveň mě to i docela baví. Asi každý, kdo absolvoval nějakou uměleckou školu, ví, že praxe se od školy dost liší. Snažila jsem se po studiu najít práci v oboru, ale díky tehdejší "krizi" mi to trvalo docela dlouho a navíc jsem neměla štěstí na zaměstnavatele, takže jsem si nakonec se svojí kamarádkou založila svůj ateliér zahradní architektury. Ale uživit se v Čechách jako zahradní architekt je velmi náročné. Už na škole nám říkali, že to je spíš koníček a že jestli to chceme dělat, máme si vzít manžela, který nás k tomu bude živit. Nevěřila jsem tomu, ale je to bohužel pravda. Ten čas, který člověk nad projekty stráví, pokud má zahrada mít hlavu a patu, vám nikdo nezaplatí, alespoň zatím ne.

To jsme pořád velice daleko od vaší současné činnosti.

K tomu co dělám teď mě zavedla náhoda. Od svého muže jsem dostala z Amsterdamu dovezenou závěsnou rostlinu a tím to vypuklo. Tak jsem se v roce 2010 dozvěděla o kokedamách a začala jsem si hledat informace, jak to vzniklo, odkud to pochází. Kokedama znamená v japonštině mechová koule a vyvinula se z pěstování bonsají. Kokedamy se v Japonsku pokládají spíš na misku nebo na okrasný talířek, ale mně přijde zajímavější a hravější je zavěsit. Bonsaje mi přišly dost náročné na pěstování, takže jsem začala kokedamy vyrábět z běžných pokojových rostlin a tomu přizpůsobovat i proces výroby a míchání substrátu.

Dá se tímto způsobem pěstovat cokoli?

V podstatě ano, pokud se druhu rostliny přizpůsobí substrát a péče, tak můžete v kokedamách pěstovat prakticky cokoliv. Z venkovních rostlin například používám borovice, které nejsou náročné na zavlažování, obecně ale používam spíše nenáročné druhy pokojových rostlin, které dlouho vydrží.


 

Jak ta rostlinka roste, zvětšuje se i ten bal?

Nezvětšuje, kořeny neprorůstají ven, protože jakmile narazí na světlo a vzduch, růst se zastaví. Zároveň je prostor pro kořeny omezen, takže rostlina funguje trochu jako bonsaj a moc neroste. Jen občas je potřeba do substrátu doplnit nějaké živiny. Mech na povrchu působí jako přírodní květináč, časem hnědne, v interiéru není moc schopen života vzhledem k suchému prostředí v interiéru.

Mimo kokedam děláte také závěsné skleněné baňky s rostlinami..

To přišlo postupně. Pro svůj obchod jsem hledala další inspirace, které by se mi hodily do mého závěsného konceptu a objevila jsem skleněné baňky, říkám jim aerária, protože visí ve vzduchu. Nejdřív jsme je poptávala různě po světě a pak jsem si uvědomila, že jsme vlastně sklářská velmoc a začala jsem oslovovat české sklárny a nakonec se podařilo. Podle mých návrhů teď sklárna vyrábí nádoby, které pak osazuji rostlinami.

Jaký je váš plán na rozvoj Zahrady? 

Vzhledem k tomu, že si vše dělám sama, od propagace, marketingu, výroby, mám opravdu hodně práce. Ale samozřejmě hledám další inspirace, těch není nikdy dost. Momentálně například v závěsných obrazech na stěnu. 

Tady máte nádherné mandarinky, v kokedamě, ty jsou živé?

Ty jsou živé. Tenhle okrasný citrus je hodně oblíbený, je to už jedna z těch náročnějších rostlin. Ale není třeba mít z péče o kokedamy strach, vypadá to netradičně, ale je to vlastně stejné, jako kdybyste rostlinu měli v květináči, jen se jinak zalévá. Kokedama se namočí do vody a nechá se nasáknout, odstát, aby nekapala a opět se zavěsí. 

Jak dlouho jste se vlastně kokedamy učila vyrábět? To není asi jednoduché na výrobu..

Trvalo mi přes půl roku, než jsem přišla na to, jak substrát správně míchat. Substrát musí být tvárný, aby držel pohromadě v kouli, ale zároveň musí vyhovovat nárokům rostliny. Postupně jsem si vytvořila svůj způsob, kterým kokedamy vyrábím, bylo to dost často stylem pokus omyl.

Jsou rostliny, které je komplikované takto pěstovat? 

Jde v podstatě pěstovat vše, pokud tomu dáte správnou péči. Nerada dělám kokedamy s krátkodobou výdrží jako třeba letničky, ale jsem schopná dát do kokedamy prakticky cokoliv, i když to vydrží třeba jen krátce v rámci nějaké instalace na výstavě apod.

Bezva, tak děkujeme za rozhovor! Přejeme hodně úspěchů!

Kristýna za ArtBe! Mrkněte na nabídku Zahrada na niti ZDE

Další články